Betegtájékoztató neurálterápiás beavatkozásról

A neurálterápia

Ez egy speciális injekciós kezelés, melynek beadási helye a panaszoktól és tünetektől függ. Az alkalmazott szer fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, keringésjavító és általános közérzet javító hatást vált ki.  Az eljárást diagnosztikus és terápiás célból lehet alkalmazni.
A beadott helyi érzéstelenítő elsősorban funkcionális zavarok kezelését szolgálja. Nem alternatív terápia, hanem a kiegészítő, komplementer medicina körébe tartozik. 

 Alkalmazása

Belgyógyászati, reumatológiai, sebészeti és ideggyógyászati, nőgyógyászati-urológiai, szemészeti és fül-orr-gégészeti megbetegedések esetén alkalmazható. Alkalmazható még különböző műtétek után kialakuló panaszok és műtét utáni vagy sérüléses eredetű hegesedések esetén.
Elsősorban:
– gerinc-mozgásszervi-ízületi elváltozások okozta fájdalmak és működési zavarok,
– a test különböző pontjain jelentkező vér- és nyirok keringési zavarok,
– hegek,
– gyulladások,
– gócbetegségek
előfordulása során alkalmazzuk.

Alkalmazott gyógyszerek: az esetek legnagyobb részében Procain, vagy más hasonló hatásmechanizmusú helyi érzéstelenítő (Lidocain, Prilocain stb.). Ritkább esetekben más fájdalomcsillapítók, ízületekbe adható, azok működését, regenerációját elősegítő szerek, értágítók, nagyon ritkán szteroid készítmények.
A gyógyszerek alkalmazása előtt szükséges tájékozódni az esetleges gyógyszer allergiáról.
Az alkalmazás helye: függ a tünetek típusától és fajtájától.
Fontos tudni, hogy gócbetegségek esetén nem a tünetek helyén, hanem attól távoli ponton kerülhet alkalmazásra.

 A neurálterápia módszere

A bőr felső rétegébe, bőr alatti szövetekbe, izomba, ízületek köré, szalagokhoz szegmentálisan infiltrálva
– ízületekbe,
– artériákba,
– idegek lefutása mentén vezetéses technikával,
– ideggyökökhöz, 
– idegdúcokhoz,
– gócbetegségek esetén hegekbe, garat- és torokmandulákba és fogakhoz adott injekció formájában alkalmazva.

 Hatásmechanizmus

– Az ingerület vezetés átmeneti megszűntetése – érzéstelenítés, fájdalomcsillapítás.
– A mikrocirkuláció javítása.
– Anyagcsere javítás.
– Tonizáló hatás. 

 Hatás

Optimális esetben az injekció adása után a panaszoknak szinte azonnal meg kell szűnniük. A panaszmentes időszak legalább 20 órán át, vagy tovább, fog eredetű elváltozások esetén 8 óráig is tarthat. Panaszok kiújulása esetén ismételt kezelés hatására a panaszok ismét megszűnnek és a panaszmentes időszak egyre hosszabb lesz.

Optimálistól eltérő reakciók:
– A panaszmentesség csak órák múlva, nemritkán csak 1-2 nap elteltével következik be.
– A panaszok nem szűnnek meg, és olykor azokon kívül még más régiókban is teljesen új panaszok léphetnek fel.
– Átmeneti reakcióként szélgörcs társulhat, emésztőrendszeri panaszok, émelygés, hányinger vagy furunkulusok is megfigyelhetők.
– Egyes esetekben a neurálterápia után egytől öt napig terjedő időszakban a kezelt betegség tünetei jelentősen súlyosbodhatnak. A panaszok fokozatosan visszatérnek a kezdeti állapothoz, a javulás jelei nélkül.
– A kezelés után jelentős javulás lép fel, de a panaszok nem szűnnek meg teljesen.
– Előfordulhat eredménytelenség a kezelést követően.
– Esetleg több mint 20 órán át tartó, panaszmentes időszak után a 2. és a 4.nap között súlyos reakció léphet fel, amelynek kapcsán nemritkán a panaszok erőteljesebbek, mint a kezelés előtt voltak. Ehhez általános rossz közérzet társulhat.

Előfordulhat:
– magasabb testhőmérséklet,
– általános gyulladásos tünetek.
Ezek a jelenségek egy-két napig (esetleg négyig) tart és többnyire éjszaka kezdődik. Ezt követően a panaszok megszűnnek.

A beavatkozás előtt
A szakorvosi vizsgálat során kikérdezik a panaszairól, egyéb betegségeiről, majd kiegészítő vizsgálatok következhetnek. Amennyiben a beavatkozás jön szóba, ennek részleteit, az előtte és utáni teendőket is megbeszélik az orvosával. Átadnak Önnek egy beleegyezési formanyomtatványt, amit hazavihet és elolvasás után felteheti felmerülő kérdéseit. Az űrlap aláírásával elfogadja a neurálterápiát és ismeri annak előnyeit, módját és lehetséges kockázatait.

A kezelés kivitelezése:
A kikérdezés, vizsgálat és a rendelkezésre álló vizsgálati dokumentumok tanulmányozása után születik döntés arról, hogy neurálterápiát alkalmazunk.  Az érintett testrész lecsupaszítása után az orvos utasításainak megfelelően ülő, vagy fekvő helyzetben történik a beavatkozás. Az injekció helyét gondosan fertőtlenítjük, a steril körülmények között felszívott gyógyszer beadását az orvos elvégzi.

A kezelés után
A beteget tájékoztatjuk arról, hogy a beavatkozást az EESZT-ben rögzítettük, tájékoztatjuk arról, hogy esetleg milyen utóhatások következhetnek be és arról is, hogy a következő kezelés, ha szükséges, mikor lesz esedékes. A beavatkozás után kollégánk kikíséri Önt a váróhelyiségbe, ahol lehetősége lesz pihenni. A dokumentumok kitöltését és kézhezvételét követően távozhat.

Bármely panasz esetén is kérjük azt haladéktalanul jelezze a kezelőorvosának.